Izglītības iespējas pēc 9.klases absolvēšanas
 

Izglītības iespējas pēc 9.klases absolvēšanas

     Saņemot apliecību par vispārējo pamatizglītību, rodas jautājums: “Kur iet mācīties pēc 9. klases absolvēšanas?”. Ir jaunieši, kas jau skaidri zina, ko vēlas darīt, bet daļa nevar izlemt, ko iesākt pēc pamatskolas absolvēšanas. Iespējas ir dažādas un tas bieži vien rada jauniešos apjukumu. 

 

Mācības pēc 9.klases

 

1. Mācības vidusskolā

     Visizplatītākā izvēle ir turpināt mācības vidusskolā, lai iegūtu vispārējo vidējo izglītību. Vidējās izglītības iegūšana paver iespējas turpmākajām studijām augstskolās vai koledžās.

    Vispārējās vidējās izglītības programmas, tāpat kā pamatizglītības programmas, var apgūt gan klātienē, gan tālmācībā. Mācības tālmācības formā dod iespēju:

  • plānot savu laiku;
  • savienot mācības ar talantu pilnveidošanu un hobijiem;
  • nodrošināt individuālu, diferencētu, personalizētu pieeju sev ērtā vietā un laikā.

 

2. Mācības profesionālās izglītības iestādē

     Jaunieši var izvēlēties iestāties profesionālajās izglītības iestādēs un koledžās, lai apgūtu profesiju. Profesionālās izglītības iestādes pēc pamatskolas absolvēšanas piedāvā iegūt divu veidu izglītību: arodizglītību, kuras iegūšanai nepieciešami 2 – 3 gadi, un profesionālo vidējo izglītību, kuras iegūšanai nepieciešami 4 gadi. Latvijā ir pieejamas dažādas profesionālās izglītības iestādes un  koledžas, kas piedāvā programmas dažādās nozarēs, piemēram, būvniecībā, informāciju tehnoloģijās, tūrismā, mākslā, dizainā, mediju mākslā, skaistumkopšanā, ēdināšanas nozarē un veselības aprūpē. Par profesionālās izglītības iespējām vairāk iespējams uzzināt šeit.  Profesionālās izglītības iegūšana var nodrošināt ātru iekļūšanu darba tirgū.


 

Profesionālās darbības uzsākšana

       Ir jaunieši, kas pēc 9. klases absolvēšanas, izvēlas uzsākt darba gaitas. Latvijā ir pieejamas dažādas darba iespējas jauniešiem, piemēram, apkalpošanas sektorā, ražošanā vai tirdzniecībā. Darba uzsākšana var sniegt jauniešiem praktiskās iemaņas un finansiālo neatkarību. 

       Jauniešiem no 15 līdz 18 gadu vecumam ir iespēja strādāt ne vairāk kā 7 darba stundas dienā (atbilstoši Darba likuma 132. panta trešajā un ceturtajā daļā minētajam)  un ne vairāk par 35 stundām nedēļā. Ja pusaudzis papildus darbam turpina iegūt pamatizglītību, vidējo izglītību vai profesionālo izglītību, tad mācībās un darbā pavadītais laiks saskaitāms kopā un nedrīkst pārsniegt septiņas stundas dienā un 35 stundas nedēļā. 

 

Citas iespējas

        Jaunieši var iesaistīties brīvprātīgajā darbā, uzņēmējdarbībā (Vairāk par Junior Achievement Latvia skolēnu mācību uzņēmuma izveidi lasi  šeit.) vai citās aktivitātēs, kas palīdzēs attīstīt viņu prasmes un intereses. Ir arī jaunieši, kas pēc 9. klases absolvēšanas, izvēlas izglītību turpināt iegūt citā valstī.

     Izvēloties turpmāko ceļu, pēc 9. klases absolvēšanas, ir svarīgi ņemt vērā savas intereses, spējas un izvirzītos mērķus. Ieteicams konsultēties ar vecākiem, pedagogiem vai karjeras konsultantiem, lai saņemtu palīdzību lēmuma pieņemšanā.


 

Tālmācības vidusskolas “Rīgas Komercskola” piedāvātie mācību priekšmetu kursu komplekti

       ​​Lai audzēkņi iegūtu zināšanas jomās, kas viņus patiesi interesē, Tālmācības vidusskola “Rīgas Komercskola” piedāvā izvēlēties kādu no 4 mācību priekšmetu kursu komplektiem:

KomplektsKomercdarbība / Uzņēmējdarbība”

Šo mācību priekšmetu kursu komplektu iesakām izvēlēties jauniešiem, kuri vēlas nodarboties ar uzņēmējdarbību, studēt ekonomiku, darboties pakalpojumu nozarē. Vairāk šeit.

Komplekts “Programmēšana, digitālais dizains”

Šo mācību priekšmetu kursu komplektu iesakām izvēlēties jauniešiem, kurus interesē programmēšana, multimediālu, digitālu produktu izstrādāšana. Vairāk šeit.

Komplekts “Valodas, sociālās zinātnes”

Šo mācību priekšmetu kursu komplektu iesakām izvēlēties jauniešiem, kurus interesē valodas un sociālās zinātnes. Vairāk šeit.

Komplekts “Vispārīgais”

Šo mācību priekšmetu kursu komplektu iesakām izvēlēties jauniešiem, kurus interesē ķīmija, fizika, ģeogrāfija un materiālzinātnes nozares. Vairāk šeit.