Kādu izvēlēties savam bērnam?
Latvijā jebkuram skolēnam ir pieejamas dažādas izglītības formas. Vecāki var izvēlēties atbilstošāko sava bērna vajadzībām un ģimenes dzīvesveidam piemērotāko. Ne visas ir pieejamas visu mācību posmu no 1. līdz 12. klasei un katrai no mācību formām ir kādas būtiskas atšķirības ar ko varēsiet iepazīties šajā rakstā.
Latvijas skolēniem pieejamās izglītības ieguves formas:
Klātienē izglītības saturs tiek apgūts apmeklējot izglītības iestādi un mācības notiek atbilstoši izglītības iestādes īstenotajai izglītības programmai. Šī ir vispopulārākā izglītības ieguves forma, bet aizvien vairāk vecāki sāk interesēties par citām iespējām, kā bērns var mācīties.
Tālmācības formā izglītības programmas saturs jāapgūst patstāvīgi individuālā veidā, izmantojot tālmācības skolas piedāvātus īpaši strukturētus digitālus mācību materiālus (audio, video faili, darba lapas u.c. materiāli), grupu un individualās nodarbības tiešsaistē un klātienē. Mācību darbu vada mācību priekšmetu skolotāji. Tālmācības formā var sākt mācīties jebkurā laikā no 1. līdz 12. klasei. Mācību gada beigas vai sākums nav jāgaida. [Tālmācības Vidusskolā “Rīgas Komercskola” Jūs varat uzsākt mācības 1 dienas laikā no jebkuras vietas pasaulē.]
Izglītība ģimenē jeb mājmācība nozīmē, ka pamatizglītības pirmā posma izglītības programmas daļā paredzēto mācību saturu, izņemot speciālo pamatizglītību, bērns apgūst ģimenē, saņemot no skolas konsultatīvu atbalstu, mācību programmas, mācību materiālus, bērna snieguma vērtējumus. Par bērna izglītošanu ir atbildīgi viņa vecāki. Mājmācības forma pieejama tikai no 1. līdz 6. klasei.
Pašizglītība (jeb eksternāts) nozīmē, ka cilvēks, kurš ir sasniedzis 18 gadu vecumu, var apgūt vispārējo pamatizglītību vai vispārējo vidējo izglītību mācoties patstāvīgi (ārpus izglītības iestādes) pēc izglītības iestādes izsniegtajiem materiāliem. Izglītojamais var saņemt nepieciešamās konsultācijas un uz izglītības iestādi dodas kārtot pārbaudes darbus.
Izglītības ieguves formas nosaka Izglītības likuma 8. pants. (https://likumi.lv/doc.php?id=50759)
Materiāls «Tālmācība vai mājmācība – Ko izvēlēties savam bērnam?»